Chaxi

Bevezetés a Chaxi világába

 

A teázás hagyománya

A keleti kultúrákban a teázás évezredes hagyományokkal rendelkezik, így az sem meglepő, hogy az idők során sok rituálé alakult ki a teafogyasztás kapcsán. A szertartások közül talán a kínai és a japán azok, melyekről a nyugati ember fejében is él valamilyen konkrétabb kép. A közös ezekben az aprólékos és minden részletre történő odafigyelés, ami azonban soha nem vonhatja el a figyelmet magáról a teáról. A teaszertartások helyszíne, az alkalom, mely során a teát elfogyasztjuk, vagy a felhasznált eszközök természetesen mind lényegesek. A központi elem mégis minden esetben az ital kell, hogy maradjon.

A teázás, ha az a keleti hagyományok szellemében történik, igazi ceremónia, és minden alkalom ünnep is egyben. Valószínűleg már innen is látszik, hogy ez a megközelítés nem kedvez a nyugati társadalmak végletesen felgyorsult, sokszor igencsak felszínes életritmusának. A következő egy meglehetősen közhelyes megállapítás lesz, mindenesetre a filozófia az elmúlt években lassan elkezdett beszivárogni a köztudatba. Ahhoz, hogy ténylegesen megélhessük a körülöttünk zajló eseményeket, muszáj lelassulnunk. A tea megfelelő elkészítésének, és egy tea szertartás megtervezésének és kivitelezésének elsajátítása kiváló tanítómesterünk lehet e cél elérése felé vezető úton. Ezt nyilván könnyebb kijelenteni, mint a gyakorlatba átültetni, hiszen adottnak vesszük, hogy a világunk rohan, mi pedig vele együtt tesszük ugyanezt. A Chaxi fogalma a kínai teakultúrából származik, és az egyik alapvetés, ha tea szertartásokról van szó. Nézzük, milyen filozófiai alapokon nyugszik.

 

Cha Dao és Gongfu

Ahhoz, hogy a kínai teakészítés és teafogyasztás hagyományairól képet kapjunk, két fogalommal mindenképp érdemes megismerkednünk, ezek pedig a Cha Dao és a Gongfu:

    • A kínai nyelvben a tea szó megfelelője a ’Cha’, míg a ’Dao’ gyakorlatilag egy elv, az élethez való hozzáállás mikéntje. A Dao a tudatosság, a hála és a nyugalom elveinek állandó gyakorlásán keresztül segít egyensúlyban maradnunk a természettel és a minket körülvevő világgal. A tea évezredek óta az emberiség egyik legfontosabb és legszentebb itala, melyet fajtájától függően a test és a lélek élénkítésére, vagy épp megnyugtatására használnak. Ugyanakkor immunerősítő, stresszcsökkentő, vagy memóriajavító hatása miatt már az ókortól kezdődően gyógynövényként is elterjedt. A természet tisztelete, az, ahogy a teával növényként bánunk, ahogy a ’nyers’ teából italt készítünk, valamint ahogy ezt a tudást továbbadjuk: a Cha Dao filozófiája. A Cha Dao tehát direkt fordításban ’a teázás módja’, annak minden összetevőjével.
    • A Gongfu röviden a tea elkészítésének tradicionális kínai módszerét jelenti. A legfontosabb minden tea ceremónia alkalmával a lehető legtökéletesebb tea megalkotása. A kifejezés, ’kung fu’ változatban már ismerősebb lehet, szó szerinti fordítása képesség vagy törekvés. Vagyis a Gongfu valami, amit tökéletesíteni, fejleszteni szükséges. Semmiképpen sem merül ki annyiban, hogy száraz tealevelekre forró vizet öntünk: a cél, hogy a tea ízében és minden egyéb elemében kiváló legyen. Egyes teaszakértők szerint a Gongfu az egyetlen helyes módszer a tea elkészítésére.

 

Chaxi

A Chaxi néhány szóban összefoglalva azt fejezi ki, ahogy egy tea szertartásra felkészülünk, és ahogy végül az egész rituálét megvalósítjuk. Ennél természetesen jóval komplexebb, nem is lenne illő, ha letudnánk ennyivel.

A Cha Xi egyszerű, és elsőre kicsit furcsán hangzó fordítása a ’tea színpada’ lehetne. Azonban talán jól kifejezi azokat az alkalmakat, melyek során minden esetben a tea a főszereplő és minden más csak háttérként, kísérőként szolgál.

Amikor egy tea szertartást megtervezünk, az pont olyan, mint ha bármilyen más alkalom kapcsán vendéget fogadnánk. Megtiszteljük azzal, hogy kitakarítunk és olyan körülményeket teremtünk, melyek azt érzékeltetik, hogy fontos számunkra, figyelünk rá és törődünk vele. Nagyon fontos szem előtt tartani, hogy egy Chaxi összeállítása során soha nem magunkat mutatjuk meg, a figyelemnek minden esetben a teára kell irányulnia, olyannak kell lennie, mint egyfajta oltár a tea számára. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem vethetjük be kreatív énünket a legjobb végeredmény érdekében. Viszont fontos, hogy a koncepció nem lehet öncélú, a lényeg a harmónia önmagunk, a vendégünk és a természet viszonyában.

A színpadunk megtervezése és kivitelezése, a részletekre való odafigyelés, a türelem, az egyensúly fenntartásának művészete, és mint ilyen, folyamatos tanulást és gyakorlást igényel. Rengeteg szempont van, amit figyelembe kell vennünk, kezdve onnan, hogy milyen alkalomra készül a Chaxi, milyen napszakban, vagy mely évszakban járunk, egészen odáig, hogy milyen időjárás kíséri a teázást. Az alkalom mellett a téma kitalálása szintén jelentőséggel bír, ennek kapcsán pedig az egymással harmonizáló színek kiválasztása és a megfelelő eszközök, anyagok használata.

Bármi szóba jöhet, ami gazdagabbá teszi az összképet, de nagyon lényeges, hogy ezzel együtt az egyszerűség lebegjen a szemünk előtt. Mindent, ami végül zsúfoltságot eredményez és eltereli a figyelmet a központi elemről, a teáról, igyekezzünk elkerülni. A kész koncepciót mindig érdemes kipróbálni a vendég nézőpontjából: ha nem vagyunk elégedettek, így könnyen észrevehetjük, min lehetne még változtatni.

 

Ichigo ichie

A Chaxi kapcsán az egyik legérdekesebb filozófiai elem annak tudatosítása, hogy minden tea szertartás egyedi, megismételhetetlen és tele van lehetőségekkel. A japán Ichigo ichie nyelvi fordulat, melynek jelentése ’egy találkozás, egy lehetőség’ remekül fejezi ki ezt az elvet. Nem számít, hogy egy rég nem látott ismerős a vendég, vagy valaki, akivel minden nap leülünk egy teára, mindig első és egyben utolsó alkalommal tesszük ezt meg. A világ és az univerzum folyamatosan változik körülöttünk, így mi magunk sem vagyunk soha ugyanazok. Soha, semmi nem történik ugyanúgy, mint egy korábbi alkalommal, ahogy azt sem tudhatjuk, hogy az életünk meddig tart ezen a világon. A mondat második fele elsőre talán negatív érzéseket kelthet, viszont az Ichigo ichie célja egyáltalán nem ez, épp ellenkezőleg. Arra tanít, hogy éljünk meg minden pillanatot a maga teljességében. Ugyanígy, minden alkalom, amit teázással töltünk, különleges, ezért fontos, hogy ezt a Chaxi is kifejezze.

 

Végezetül

Ez a rövid betekintés egyértelműen nem ad teljes képet arról, mi a Chaxi lényege. Csupán egy lépés azon az úton, melyen mi is elindultunk az oldal létrehozásával. Fontos számunkra a tea, fontos a minősége és hogy élmény legyen fogyasztani. Ehhez az élményhez a megfelelő körülmények megteremtése szintén hozzátartozik.

Visszatérve ez első gondolatok egyikére: egy jó teához le kell lassítani, reméljük, egyetértesz és velünk tartasz.